ZNP wzywa Podsekretarza Stanu w MRPiPS do przeproszenia polskich nauczycieli

4 kwietnia 2016

za informacje zawarte w artykułach pt. „Zawrzyjmy pakt dla szkół” oraz „Bogaci chcą podwyżek”

BP/079/28/SB/16
Warszawa, 2016.03.31

Pan
Bartosz Marczuk
Podsekretarz Stanu
w Ministerstwie Rodziny,
Pracy i Polityki Społecznej

Szanowny Panie Ministrze,

Związek Nauczycielstwa Polskiego wzywa niniejszym Pana Ministra do przeproszenia polskich nauczycieli, za informacje zawarte w artykułach pt. „Zawrzyjmy pakt dla szkół” oraz „Bogaci chcą podwyżek”, poprzez publiczne złożenie oświadczenia następującej treści:

„W związku z informacjami zawartymi w artkułach mojego autorstwa, pt. „Bogaci chcą podwyżek” oraz „Zawrzyjmy pakt dla szkół”, opublikowanych odpowiednio w dzienniku „Rzeczpospolita” nr 68 z 2015 r. oraz tygodniku „WPROST” nr 16 z 2015 r. niniejszym przepraszam polskich nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach, w których zasady zatrudniania i wynagradzania reguluje ustawa Karta Nauczyciela i oświadczam że:

  1. Nieprawdą jest, że z raportu OECD „Education at a Glance” wynika, że polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie. Z raportu OECD „Education at a Glance” z 2014 r. wynika, że co najmniej w kilku krajach Unii Europejskiej czas pracy nauczycieli jest krótszy niż w Polsce, a w przypadku nauczycieli przedszkoli czas ten jest jednym z najdłuższych spośród krajów OECD.
  2. Nieprawdą jest, iż nauczyciele polskich przedszkoli pracują niespełna 20 godzin zegarowych w tygodniu, samo tylko prowadzenie zajęć obowiązkowych z dziećmi w ramach tzw. pensum zajmuje nauczycielowi przedszkola od 22 do 25 godzin zegarowych tygodniowo, do tego czasu należy doliczyć czas poświęcany przez nauczycieli przedszkoli na takie czynności, jak: przygotowywanie się do zajęć, spotkania z rodzicami, posiedzenia rad pedagogicznych czy prace organizacyjne i administracyjne.
  3. Nieprawdą jest, że nauczyciele zarabiają średnio po ok. 4,6-4,7 tys. zł. miesięcznie. Średnie wynagrodzenie nauczyciela, które w swych publikacjach błędnie utożsamiłem z zarobkami, nie jest realną comiesięczną pensją. Na średnie wynagrodzenie nauczycieli składają się bowiem między innymi świadczenia wypłacane raz w całym okresie ich kariery, takie jak odprawa emerytalna czy rentowa, świadczenia wypłacane incydentalnie, takie jak odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy. Na średnie wynagrodzenie nauczyciela składają się również świadczenia wypłacane jedynie kadrze kierowniczej, takie jak dodatek funkcyjny za sprawowanie funkcji dyrektora czy wicedyrektora. Do średniego wynagrodzenia nauczyciela wliczane jest również wynagrodzenie za pracę ponad pełen etat, tj. pracę w godzinach ponadwymiarowych. Tymczasem w publikacji „Zawrzyjmy pakt dla szkół” wskazałem, że powyższe kwoty nauczyciele otrzymują co miesiąc za pracę w podstawowym 20 godzinnym pensum oraz bezpodstawnie założyłem, iż prawie każdy z nauczycieli otrzymuje co miesiąc 250 zł z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
  4. Nieprawdą jest, że ustawa Karta Nauczyciela nie daje dyrektorom szkół i samorządom instrumentów pozwalających doceniać najlepszych nauczycieli i zatrudniać lepszych nauczycieli w miejsce  gorszych. Najlepsi nauczyciele mogą otrzymywać wyższe dodatki motywacyjne oraz nagrody. Karta Nauczyciela daje również możliwość podwyższenia najlepszym nauczycielom pensji zasadniczej. Ponadto, przewiduje ona wobec nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania dziesięć przesłanek obligujących dyrektora szkoły do wypowiedzenia lub stwierdzenia ustania stosunku pracy. Jedną z nich jest negatywna ocena pracy nauczyciela, która upoważnia dyrektora do zwolnienia nauczyciela w każdym czasie roku szkolnego za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.”

UZASADNIENIE WEZWANIA