Komisja Historyczna

Praca Komisji Historycznej ZNP w Płocku ma na celu zachowanie w pamięci potomnych, faktów i wydarzeń dotyczących działalności Związku i rozwoju oświaty w naszym mieście oraz losów wyróżniających się nauczycieli.

Skład Komisji Historycznej

Tomaszewska Bożena- przewodnicząca

Kiełbasa Helena-sekretarz

Członkowie Komisji:

Główne zadania Komisji Historycznej:

1)      wzbogacanie Izby Tradycji Płockiej Oświaty i Związku Nauczycielstwa Polskiego,

2)      opracowywanie biogramów zasłużonych nauczycieli (ukazały się już dwa tomy opisujące 181 sylwetek),

3)      gromadzenie wydawnictw i opracowań dotyczących płockich placówek oświatowych i działalności ZNP,

4)      udostępnianie zbiorów nauczycielom oraz studentom poszukującym materiałów do prac dyplomowych,

5)      opieka nad Izbą Pamięci poświęconej poecie Władysławowi Broniewskiemu,

6)      obsługa wycieczek zwiedzających Izbę,

7)      przygotowywanie merytoryczne rocznic związanych z historią działalności Związku.

Publikacje, które zostały opracowane przez członków Komisji Historycznej

1. Słownik biograficzny zasłużonych nauczycieli województwa płockiego — tom I i lI (praca zespołowa).

2. Komisja Historyczna 1984 —2005 — Elżbieta Balcerzak.

3. Z historii tajnego nauczania w latach okupacji hitlerowskiej 1939— 1945 w Płocku i powiecie płockim — opracowała Janina Gancarz przy współpracy Elżbiety Balcerzak, Tadeusza Kurpiewskiego i Janiny Czaplickiej.

4. Historia działalności Sekcji Emerytów i Rencistów Zawiązku Nauczycielstwa Polskiego w latach 1966—2006— Janina Czaplicka.

5. Historia Związku Nauczycielstwa Polskiego w Płocku — Aleksandra Zapłatowa, Maria Zawadzka, Zdzisław Kowalczyk.

6. Złote odznaki Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział Płock — Bożena Tomaszewska.

7.  Specjalne wydanie,, Notatek Płockich” poświęcony 60— letniej pracy nauczycielskiej organizacji związkowej w Płocku — praca zbiorowa 1966r.

8. Specjalne wydanie,, Notatki Płockie” – praca zespołowa w 2005 r.

9. Szkoły i placówki szkolno-wychowawcze w Płocku w 2010 roku- praca zbiorowa

10 Oświata Płocka w latach 1945-2011 (organy prowadzące i nadzorujące)- Helena Kiełbasa, Arkadiusz Przychodzeń, Bożena Tomaszewska

Apel Komisji Historycznej

Szkoły i Placówki Oświatowe Miasta Płocka

Komisja Historyczna przy Zarządzie Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Płocku prowadzi prace związane z ukazaniem się III tomu biogramów zasłużonych i już nie żyjących nauczycieli płockiej oświaty.
W związku, z tym prosimy o nadsyłanie materiałów do Zarządu Oddziału ZNP w Płocku, ul. Kościuszki 24 według załączonych punktów:
1. Nazwisko i imię, data, miejsce urodzenia.
2. Wykształcenie (nazwę szkoły, uczelni, gdzie i kiedy?).
3. Przebieg pracy zawodowej
4. Przynależność do ZNP (data wstąpienia, nr legitymacji).
5. Działalność związkowa, społeczna podczas pracy zawodowej i na emeryturze, pełnione funkcje.
6. Odznaczenia, wyróżnienia (wymienić nazwę, datę nadania i nr legitymacji).

Umieszczenie tych osób w przygotowywanym wydawnictwie będzie hołdem dla ich działalności i pamiątką dla przyjaciół i rodziny.