List do minister edukacji ws. Iwanowic
14 marca 2015
Warszawa, 12 marca 2015 r.
Szanowna Pani
Joanna Kluzik-Rostkowska
Minister Edukacji Narodowej
Związek Nauczycielstwa Polskiego w związku z brakiem reakcji resortu oświaty na pisma z dnia 16 grudnia 2013 r. (ZPE/079/7-15/KL/13), 3 lipca 2014 r. (ZPE/079/1/DM/14) 07 sierpnia 2014 r. (ZPE/079/7-15/KL/13) i 04 września 2014 r. (ZPE/079/1/KL/14) ponawia swe żądanie podjęcia natychmiastowych i adekwatnych działań zmierzających do zabezpieczenia realizacji prawa do edukacji publicznej w szkołach samorządowych.
Związek żąda natychmiastowego przeanalizowania działań resortu edukacji dotyczących realizowania polityki rządu przez terenowe organy administracji rządowej w zakresie nadzoru nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego.
ZNP od kilku lat w kolejnych wystąpieniach informuje MEN o przykładach łamania prawa oświatowego przez jednostki samorządu terytorialnego. W związku z tym informujemy o kolejnym tego typu przykładzie: Rada Gminy Iwanowice podjęła szereg uchwał o likwidacji prowadzonych przez siebie szkół w Celinach, Widomej, Sieciechowicach i Iwanowicach.
Oczywiście – jak wielu podobnych tego typu sytuacjach, których przykłady zostały przywołane w poprzednich naszych wystąpieniach – likwidacja szkół jest pozorna, gdyż mają być one przekształcone w szkoły prowadzone przez osoby fizyczne (organami prowadzącymi mają być obecni dyrektorzy tychże szkół).
Jest to działanie bezprawne, ponieważ ustawa o systemie oświaty wskazuje możliwość przekazania szkół samorządowych do prowadzenia osobom fizycznym, lecz tylko w przypadku, gdy szkoły te liczą mniej niż 70 uczniów. Tymczasem z roku na rok ilość uczniów w szkołach prowadzonych przez Gminę Iwanowice wzrastała.
Istotą tej sprawy jest dokonanie przez organ prowadzący zastąpienia szkoły samorządowej szkołą prywatną. Faktycznie jednak uczniowie mają możliwość realizacji obowiązku nauki wyłącznie w szkole prywatnej, gdyż zgodnie z brzmieniem uchwał likwidacyjnych, „uczniom zapewnia się możliwość kontynuowania nauki w szkole prowadzonej przez inną niż samorząd osobę prawną lub osobę fizyczną”. Stąd w omawianej sprawie uprawniona jest teza o niezapewnieniu przez gminę dostępu do nauki w samorządowej szkoły publicznej.